Üllatavaid fakte teksapükste ajaloost

Üllatavaid fakte teksapükste ajaloost

24. august 2020

Kas armastad teksaseid, kas suudaksid ilma nendeta elada? Denimi populaarsus kogu maailmas üha kasvab, kuid ometi ei tea me suurest lemmikust kõike. Uurisime fakte, millest 95% teksakandjatest pole aimugi. 
 

"Kandes teksaseid ja boyfriend’i  T-särki, tunnen end seksikalt." 
Jennifer Aniston


Kas teadsid näiteks seda, et vanim teksapaar leiti 20 aastat tagasi, 1998. aastal vanast kaevandusest? Teadlaste hinnangul olid teksapüksid vähemalt 115 aastat vanad. Denimkangas loodi 1500. aasta paiku Genovas, Itaalia madruste ja mereväelaste vormiriietusena. Kulus rohkem kui 300 aastat, enne kui rahvas denimkanga omaks võttis. Alguses seostatigi denimit raske töö tegemisega. Kaevurid, põllumehed ja raudteetöölised vajasid vastupidavaid, aga mugavaid tööriideid, kuhu oli lihtne näiteks näppe pühkida. Kauboid ja teksad on lahutamatud. Igal ameeriklasel on keskmiselt seitse paari teksaseid. Seitse paari võib tunduda palju, aga kui me kõik oma kapis teksapüksid kokku loeks, oleks keskmine tulemus umbes sama. Kogu maailmas toodetakse aastas 2,5 miljardit jardi, st umbes 2 miljardit meetrit denimit. Üle 50% toodetakse Aasias, eriti Hiinas, Indias ja Bangladeshis. Suurem osa denimist pestakse pärast värvimist kohe üle, et riie hiljem kokku ei tõmbuks.


"Ma tahaksin, et sinised teksad oleksid minu leiutatud. Teksad on efektsed, tagasihoidlikud, seksikad ja lihtsad – just seda soovin oma riietega väljendada." 
Yves Saint LaurentFAKTE TEKSADEST
 

 • Tänu sellele, et teksad on väga vastupidavad, kanti neid ka Genova mereväes. Püksid pleegitati valgeks kalavõrkudes - neid veeti laeva järel ja lasti soolasel mereveel ning päikesel pükse töödelda.
   
 • Teksade pesemisel tekkib kangal ainulaadne kulumistoon ja muster, sest iga teksapaar kulub kandjast ja kandmisviisist sõltuvalt erinevalt. FBI on seda ainulaadset omadust kriminalistikas ära kasutanud. Kõlab nagu filmis? Enne DNA leiutamist võrdlesid FBI agendid kahtlusaluste kindlakstegemisel mõrvapaigal leitud jälgi teksadest süüdistatavate pükstega.
   
 • Jaapanis saab teksaseid osta müügiautomaatidest nagu sigarette või kokakoolat.
   
 • Levi’se klassikaline mudel 501 nõuab 37 erinevat õmblustehet.
   
 • Teksade sünnipäev on 20. mail - just siis patenteeris Levi Strauss, kes asutas 1870. aastal kuulsa firma Levi's, oma idee. 
   
 • 1950. aastatel oli teksade kandmine keelatud kõikides Ameerika koolides ja teatrites, sest pükse seostati mässumeelsusega. Denimit tuntakse küll juba 700 aastat, kuid eelmise sajandi keskel nähti denimis korraga ohtlikku protestimärki.
   

"Kui tunnen end puhanuna, siis on teksad ja pluus minu univorm." 
Monica Bellucci

 


Leia oma lemmikud üle 550 mudeli ning pea 100,000 teksapaari seast: 
 

TEKSAPÜKSID: NAISED

TEKSAPÜKSID: MEHED